СКОНТО ООД

Велинградчанка замина за Европейския олимпийски зимен фестивал в Сараево ПДФ Печат Е-мейл
Събота, 09 Февруари 2019 12:56
Лидия Нанова (на преден план, отдясно) ще представя България на стартовете в Сараево (ФОТО: БОК)

Шестнайсет наши млади състезатели отпътуваха рано тази сутрин за 14-ото издание на Европейския олимпийски зимен фестивал в Сараево и Източно Сараево, съобщава bgolympic.org.

Сред тях е и състезателката на СК Атлас – Велинград Лидия Нанова, която ще участва в стартовете по ски бягане.

Форумът се открива утре, неделя, 10 февруари и ще продължи до петък, 15 февруари. България ще бъде представена в 5 вида спорт - биатлон, ски-алпийски дисциплини, ски-бягане, шорттрек и фигурно пързаляне.

Отборът на България по ски-бягане за фестивала включва 2 момичета и 3 момчета (ФОТО: БОК)

От името на БОК олимпийците получиха националния трибагреник с пожеланието да имат поводи да го развяват, а по традиция на всички състезатели и треньори бяха връчени на изпроводяк плюшени лъвчета за късмет от спонсора на БОК Fibank. В официалната ни делегация като треньор е включена най-титулуваната ни състезателка в шорттрека Евгения Раданова и един от успешните ни алпийци Стефан Георгиев, като и двамата са участници в първия зимен ЕМОФ в Аоста през 1993. Раданова бе най-търсена за снимки при изпращането на аерогарата, повечето млади български състезатели искаха да се докосната до легендата и да си направят селфита с нея за кадем. Водач на делегацията е Белчо Горанов, генерален секретар на БОК.

Българската делегация за Европейския олимпийски зимен фестивал на летище София (ФОТО: БОК)

Участието и постиженията на младите спортисти на възраст между 14 и 18 години в тези мулти спортни прояви, организирани по идея на Жак Рог и провеждани под егидата на европейските олимпийски комитети, са гаранция за реализиране на успешна кариера от много спортисти от Европа.

Безспорно доказателство за това са спечелените три олимпийски отличия от най-успешната ни състезателка в шорттрека Жени Раданова. Участничка в четири олимпийски игри (Лилехамер 1994, Нагано 1998) и носителка на сребърен медал в коронната й дисциплина 500м и бронзов на 1000м от игрите в Солт Лейк Сити 2002, както и сребърен медал на 500м от Торино 2006.

Стефан Георгиев е дългогодишен национален състезател и шампион в ски - алпийски дисциплини и участник също в 4 зимни олимпийски игри (Нагано 1998, Солт Лейк Сити 2002, Торино 2006 и Ванкувър 2010).

С участие и първи успехи, звездния си път започва и шампионът ни в сноуборда Радослав Янков, спечелил златен медал в паралелния слалом от ЕМОФ Хака 2007. Той е носител на Кристалния глобус за 2017 и участник в две зимни олимпиади в Сочи 2014 и ПьонгЧанг 2018.

Носител на сребърен медал от зимен фестивал в Сласк Бескиди 2009 е и най-добрия ни ски-скачач Владимир Зографски. Участник в две зимни олимпийски игри в Сочи 2014 и ПьонгЧанг 2018, като при последното си участие заема 14-о място - най-доброто класиране на български скачач от такъв форум.

С два сребърни медала в алпийските ски дисциплини от ЕМОФ Форалберг/Лихтенщайн 2015 е и младата ни звезда Алберт Попов, с когото са свързани надеждите ни за нов пробив в световния елит в тази дисциплина.

Ето кои млади олимпийци ще представят България в Сараево:

Биатлон - 4 момчета

БЛАГОЙ ТОДЕВ
ДЕЯН РАЗЛОЖКИ
ДАНИЕЛ ПЕШКОВ
ВАСИЛ ЗАШЕВ

Ски

Алпийски дисциплини - 1 момиче 3 момчета

ЕВА ВУКАДИНОВА
КАЛИН ЗЛАТКОВ
ГЕОРГИ ЕРГИН
КОНСТАНТИН СТОИЛОВ

Ски бягане - 2 момичета 3 момчета

ЛИДИЯ НАНОВА
КАЛИНА НЕДЯЛКОВА
АЛЕКСАНДЪР ОГНЯНОВ
ТОДОР МАЛЧОВ
КРАСИМИР АТАНАСОВ

Кънки

Фигурно пързаляне - 1 момиче

ИВЕЛИНА БАЙЧЕВА

Шорттрек - 2 момчета

ЛЮБОМИР КАЛЧЕВ
ПЕТКО ДАПЧЕВ

Треньори – 8

ИЛИАН ПЕНЕВ - биатлон
МИРОСЛАВ ПАНДУРОВ - биатлон
ДИМИТЪР ХРИСТОВ - алпийски д-ни
СТЕФАН ГЕОРГИЕВ - алпийски д-ни
ПЛАМЕН НЕДЯЛКОВ - ски бягане
КОСТАДИН МИТКОВ - ски бягане
АНДРЕЙ ЛУТАЙ - фигурно пързаляне
ЕВГЕНИЯ РАДАНОВА - шорттрек

Съдия по фигурно пързаляне - 1

ЗОЯ ЙОРДАНОВА

Ръководство – 4

БЕЛЧО ГОРАНОВ - генерален секретар на БОК, ръководител на делегацията
КАМЕЛИЯ ИГНАТОВА - шеф на мисия
ЛИЛИЯ ПАНДУРОВА - администрация
ХРИСТИЯН ЯНКОВ - протокол

ОБЩО ДЕЛЕГАЦИЯ – 29 души

Официалното откриване на фестивала е утре от 20 ч. българско време, а състезанията започват в понеделник, когато още в 10 ч. сутринта първи от нашите на старт ще застанат петимата от ски-бягането за спринтовите дисциплини, двамата ни представители в шорттрека за гонката на 1500 м и Ева Вукадинова за първия манш на гигантския слалом.

 
Следете ни в:

Крайно Класиране - ЮЗ Трета лига

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Беласица (Петрич)38+6488
 2 Витоша (Бистрица)38+5681
3Чавдар (Етрополе)38+5080
4ФК Кюстендил38+4980
 5 Оборище (Панагюрище)38+1874
6Балкан (Ботевград)38+2471
7Банско38+2068
8
Пирин (Гоце Делчев)38-351
9Гранит (Владая)38-2048
10
Рилски спортист (Самоков)38-848
11Пирин (Разлог)38-147
 12 Костинброд38-946
 13 Надежда (Доброславци)38-1246
14Септември II (София)38-1345
 15 Сливнишки герой (Сливница)38-344
16Ботев (Ихтиман)38-1543
 17 Вихрен (Сандански)38-1243
18Хебър II (Пазарджик)38-1341
19Пирин II (Благоевград)38-5817
20Левски (Чепинци)38-1143
 Есенно класиране Крайно класиране

Крайно Класиране - "А" РГ (Пз)

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Чико-Бунара (Бяга)28+5766
 2 Брацигово28+5161
3Марица (Белово)28+4056
 4 Балкан (Варвара)28+2455
5Левски (Паталеница)28+1654
6Чепинец (Велинград)28+2552
7Сарая28+943
 8 Величково28-432
9Локомотив (Септември)28-1531
10
Родопи (Козарско)28-1630
11Юнак (Ивайло)28-3129
 12 Вихър (Ветрен)28-2427
13Тракиец (Главиница)28-3422
14Тракия (Пазарджик)28-4120
15Спартак (Калугерово)28-5718
 

Есенно класиране Подробно класиране

Кой е тук?

В момента има 32 посетителя в сайта

Приятели

. .
.