СКОНТО ООД

11 факта за България на Параолимпиадите ПДФ Печат Е-мейл
Вторник, 11 Февруари 2014 18:14

 
Българската параолимпийска делегация по време на церемонията по откриването на Зимните параолимпийски игри във Ванкувър (Канада) през 2010 г. Знаменосец на нашата страна бе Александър Стоянов (Фото: www.paralympic.org)

"Балканската страна ще чества своята двадесета година от първото си участие в Параолимпийските зимни игри в Сочи", написа при представянето на България официалната страница на Параолимпийското движение - paralympic.org. Екипът на velsport24.com публикува пълният текст, в който се разкриват 11 факта за България на Параолимпийските игри. Материалът, посветен на нашата страна бе публикуван на 7 февруари 2014 г.

• България направи своя дебют на Параолимпийските зимни игри през 1994 г. и е участвала във всяко тяхно издание до момента.

• България все още няма спечелен медал на Параолимпийските зимни игри.

• България е участвала в състезания по ски бягане на всички Зимни Параолимпийски игри от дебюта си през 1994 г. Единственият друг спорт, където е имала участие е в стартовете по биатлон през 2006 година.

• 11-то място Йоанна Ерменкова в женския спринт на 1 км ски бягане (класически стил), за хора с увредено зрение на Параолимпиадата през 2010 г. във Ванкувър (Канада) е най-добрият резултат на България.

• През 2006 г. на Параолимпийските зимни игри в Торино Иван Иванов е участвал в двата спорта – ски бягане и биатлон.

• На последните две Параолимпийски зимни игри (2006 и 2010 г.), всички шест спортисти от България участваха в състезанията за участници с увредено зрение.

• Александър Стоянов се състезава в ски бягането на Параолимпийските зимни игри във Ванкувър през 2010 г. и на дълъг скок T13 на Световното първенство по лека атлетика (IPC) в Лион през 2013.

• България е спечелила общо 14 медала на параолимпийските игри - 4 златни, 7 сребърни и 3 бронзови. 13 от тях са завоювани в леката атлетика и един в плуването. През 1996 г.  при жените Полина Джурова печели сребърен медал на 100 м гръб S6.

• Георги Сакелов е най-успешния спортист на България със спечелените общо 5 медала, от които 3 са златни. Той печели отличията в дисциплините хвърляне на диск и гюле през 1988, 1992 и 1996 година.

• България спечели три медала от Летните параолимпийски игри в Лондон през 2012 г., като всички са в леката атлетика.

• Стела Енева взе два сребърни от тези три медала през 2012 г. С общо трите сребърни медала, които е спечелила в кариерата си, Стела е най-награждаваната жена в параолимпийските игри за България.

Филип УСТАБАШИЕВ

 
Следете ни в:

ЮЗ Трета лига - Отл. среща

5 май 2021 г. (сряда) - 17:00 ч.

КРНадежда (Добр)0:0Балкан (Бот)

ЮЗ Трета лига - XXIX кръг

28 април 2021 г. (сряда) - 16:00 ч.

КРНадежда (Добр)1:2Оборище (Пан)
КРРилски спортист2:0Гранит (Владая)
КРБалкан (Бот)1:0Ботев (Ихтиман)
КРПирин (ГД)1:3Марек (Дупница)
КРСливнишки герой2:2Пирин (Разлог)
КРПерун (Кресна)3:1Левски (Чепинци)
КРВихрен (Санд)0:2Беласица (Пч)
КРЧавдар (Етрополе)0:2Банско
КРВелбъжд (Кн)0:3ФК Кюстендил

"А" РГ Пз - XXX кръг

3 май 2021 г. (понеделник) - 17:00 ч.

КРЧепинец (Вел)2:1Родопи (Коз)
КРОборище II (Пан)3:0Тракиец (Глав)
КРСпартак (Кал)1:1Величково
КРБрацигово1:1Чико-Бунара (Бяга)
КРБалкан (Варвара)2:5Сарая
СЛВихър (Ветрен)0:3Левски (Ракитово)
КРЛокомотив (Септ)3:0Тракия (Пз)
СЛЛозен0:3Марица (Белово)
 Левски (Пат)-почива

Класиране - ЮЗ Трета лига

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Марек (Дупница)29+5469
2Беласица (Петрич)29+2765
3Вихрен (Сандански)29+3265
4ФК Кюстендил29+38 64
5Балкан (Ботевград)29+2450
6Чавдар (Етрополе)29+1748
7Оборище (Панагюрище)29+545
8
Пирин (Гоце Делчев)29+1042
9
Ботев (Ихтиман)29+737
10
Пирин (Разлог)29-1634
11Рилски спортист (Самоков)29-1132
12Сливнишки герой (Сливница)29-831
13Гранит (Владая)29-2629
14Надежда (Доброславци)29-1629
 15  Левски (Чепинци)29-3327
16Банско29-2025
17Перун (Кресна)29-3722
18Велбъжд (Кюстендил)29-4716
 Есенно класиране Подробно класиране

ЮЗ Трета лига - XXX кръг

8 май 2021 г. (събота) - 18:00 ч.

18:00Оборище (Пан)-:-Велбъжд (Кн)
18:00ФК Кюстендил-:-Перун (Кресна)
18:00Пирин (Разлог)-:-Балкан (Бот) 
18:00Марек (Дупница)-:-Сливнишки герой
18:00  Банско-:- Пирин (ГД)
18:00Левски (Чепинци)-:-Рилски спортист
18:00Беласица (Пч)-:-Надежда (Добр)
18:00Ботев (Ихтиман)-:-Вихрен (Санд)
18:00Гранит (Владая)-:-Чавдар (Етрополе)

Класиране - "А" РГ (Пазарджик)

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Чико-Бунара (Бяга)29+7979
 2 Балкан (Варвара)28+4868
3Брацигово28+6563
 4 Марица (Белово)28+2550
5Левски (Паталеница)28+1646
6Чепинец (Велинград)29+1843
7Величково28+238
 8 Локомотив (Септември)28-738
9Тракиец (Главиница)29-1636
10
Вихър (Ветрен)28-1735
11Родопи (Козарско)28-1335
 12 Тракия (Пазарджик)28-2034
13Оборище II (Панагюрище)29-3232
14Спартак (Калугерово)28-2830
15Левски (Ракитово)28-1529
16Сарая28-3129
17Лозен28-742
 

Есенно класиране Подробно класиране

"А" ОФГ Пз - XXXI кръг

8 май 2021 г. (събота) - 17:00 ч.

17:00Тракия (Пз)-:-Балкан (Варвара)
17:00Вихър (Ветрен)-:-Брацигово
17:00Марица (Белово)-:-Спартак (Кал)

17 април 2021 г. (събота)

СЛ            Левски (Ракитово)3:0Лозен                   

9 май 2021 г. (неделя) - 17:00 ч.

17:00Тракиец (Глав)-:-Чико-Бунара (Бяга)
17:00Сарая-:-Левски (Пат)
17:00Родопи (Коз)-:-Оборище II (Пан)
17:00Величково-:-Локомотив (Септ)
     Чепинец (Вел)-почива 

Кой е тук?

В момента има 56 посетителя в сайта

Приятели

. .
.