СКОНТО ООД

11 факта за България на Параолимпиадите ПДФ Печат Е-мейл
Вторник, 11 Февруари 2014 17:14

 
Българската параолимпийска делегация по време на церемонията по откриването на Зимните параолимпийски игри във Ванкувър (Канада) през 2010 г. Знаменосец на нашата страна бе Александър Стоянов (Фото: www.paralympic.org)

"Балканската страна ще чества своята двадесета година от първото си участие в Параолимпийските зимни игри в Сочи", написа при представянето на България официалната страница на Параолимпийското движение - paralympic.org. Екипът на velsport24.com публикува пълният текст, в който се разкриват 11 факта за България на Параолимпийските игри. Материалът, посветен на нашата страна бе публикуван на 7 февруари 2014 г.

• България направи своя дебют на Параолимпийските зимни игри през 1994 г. и е участвала във всяко тяхно издание до момента.

• България все още няма спечелен медал на Параолимпийските зимни игри.

• България е участвала в състезания по ски бягане на всички Зимни Параолимпийски игри от дебюта си през 1994 г. Единственият друг спорт, където е имала участие е в стартовете по биатлон през 2006 година.

• 11-то място Йоанна Ерменкова в женския спринт на 1 км ски бягане (класически стил), за хора с увредено зрение на Параолимпиадата през 2010 г. във Ванкувър (Канада) е най-добрият резултат на България.

• През 2006 г. на Параолимпийските зимни игри в Торино Иван Иванов е участвал в двата спорта – ски бягане и биатлон.

• На последните две Параолимпийски зимни игри (2006 и 2010 г.), всички шест спортисти от България участваха в състезанията за участници с увредено зрение.

• Александър Стоянов се състезава в ски бягането на Параолимпийските зимни игри във Ванкувър през 2010 г. и на дълъг скок T13 на Световното първенство по лека атлетика (IPC) в Лион през 2013.

• България е спечелила общо 14 медала на параолимпийските игри - 4 златни, 7 сребърни и 3 бронзови. 13 от тях са завоювани в леката атлетика и един в плуването. През 1996 г.  при жените Полина Джурова печели сребърен медал на 100 м гръб S6.

• Георги Сакелов е най-успешния спортист на България със спечелените общо 5 медала, от които 3 са златни. Той печели отличията в дисциплините хвърляне на диск и гюле през 1988, 1992 и 1996 година.

• България спечели три медала от Летните параолимпийски игри в Лондон през 2012 г., като всички са в леката атлетика.

• Стела Енева взе два сребърни от тези три медала през 2012 г. С общо трите сребърни медала, които е спечелила в кариерата си, Стела е най-награждаваната жена в параолимпийските игри за България.

Филип УСТАБАШИЕВ

 
Следете ни в:

ЮЗ Трета лига - XXXV кръг

18 май 2024 г. (събота) - 18:00 ч.

СЛХебър II (Пз)3:0Чавдар (Етр)
КРОборище (Пан)3:1Ботев (Ихт)
КРБалкан (Бот)5:1Сливн. герой
КРОФК Костинброд1:3Миньор (Пк)
КРВитоша (Бистрица)0:0Септември (Сим)
КРСлавия II (Сф)3:2Банско тиим
КРПирин (Рз)2:1Рилски спортист
КРЛевски II (Сф)1:1Септември II (Сф)
КРЦСКА II (Сф)3:0ФК Кюстендил

19 май 2024 г. (неделя) - 17:00 ч.

КРЦСКА 1948 III (Сф)4:2Вихрен (Санд)

"А" РГ - Пз, гр. 1 (ПЛЕЙОФИ) - IX кръг

18 май 2024 г. (събота) - 16:00 ч.

КРВихър (Ветрен)2:1Марица (Белово)

18 май 2024 г. (събота) - 18:00 ч.

КРБалкан (Варвара)2:2Чепинец (Вел)
КРБрацигово1:1Чико-Бунара (Бяга)

19 май 2024 г. (неделя) - 18:00 ч.

КРСарая7:1Величково
КРОборище II (Пан)4:1Левски (Пат)

"А" РГ - Пазарджик, гр. 2 - IX кръг

18 май 2024 г. (събота) - 18:00 ч.

КРЗвезда (Семч)9:1Тракиец (Глав)

19 май 2024 г. (неделя) - 18:00 ч.

КРЛевски (Рак)0:1Спартак (Кал)
КРЛозен0:3Локомотив (Септ)
 Тракия (Мирянци)-почива
 Юнак (Ивайло)-почива

Efbet лига - резултати и статистика

Класиране - ЮЗ Трета лига

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Миньор (Перник)34+4688
 2 ЦСКА II (София)33+2871
3Вихрен (Сандански)34+2163
4Ботев (Ихтиман)34+1861
 5 Сливнишки герой (Сливница)34+1155
6Рилски спортист (Самоков)34-348
7Левски II (София)33+647
8
Балкан (Ботевград)34-146
9ФК Кюстендил34+445
10
Витоша (Бистрица)34-342
11Банско тийм34-641
 12 Септември (Симитли)34-241
 13 ЦСКА 1948 III (София)34-240
14ОФК Костинброд33-1839
 15 Славия II (София)34-1339
16Септември II (София)33 038
 17 Оборище (Панагюрище)34-2637
18Пирин (Разлог)34-2533
19Хебър II (Пазарджик)34-1930
20Чавдар (Етрополе)*34-1641*
 * Чавдар (Етрополе) преустанови участие

Класиране - "А" ОГ - Пз, гр. 1

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Балкан (Варвара)17+4345
 2 Брацигово17+3337
3Чико-Бунара (Бяга)17+1633
4Чепинец (Велинград)17+1023
 5 Марица (Белово)17+823
6Оборище II (Панагюрище)16-2116
7Левски (Паталеница)16-1216
8
Вихър (Ветрен)17-2014
9
Сарая16-2212
10Величково16-368
  

Класиране - "А" ОГ - Пз, гр. 2

 Отбор

М

Г.Р.Т
11Локомотив (Септември)24+1835
 12 Лозен23-3029
13Звезда (Семчиново)25-2826
14Тракия (Мирянци)23-1425
 15 Левски (Ракитово)24-5821
16Спартак (Калугерово)22-3716
17Тракиец (Главиница)24-5614
18
Юнак (Ивайло)23-701

Кой е тук?

В момента има 35 посетителя в сайта

Приятели

. .
.