СКОНТО ООД

ИСТОРИЯТА Е ЖИВА: 35 години от триумфа на „Чепинец” ПДФ Печат Е-мейл
Понеделник, 18 Февруари 2013 01:23

Датата 18 февруари 1978 година ще остане запечатана със златни букви в историята на ФК „Чепинец”. Велинградският отбор отстранява след дузпи в епичен четвъртфинал за Купата на съветската армия шампионът и носител на трофея „Левски-Спартак”. 35 години след триумфът на „Чепинец”, екипът на VELSPORT24.com отново ще Ви върне към паметните моменти от срещата. Историята отново е жива и ни кара само да се гордеем със славното минало на велинградския клуб...

„Чепинец” се подготвя за ранното си участие в турнира за  КСА. На 18 февруари 1978 г., на неутрален терен в Карлово е насрочен да се играе четвъртфинала за КСА срещу отборът на „Левски-Спартак”. Столичани са  републикански шампиони и носители на купата през 1977 година.

Отборът на „Чепинец” се води от главния финансист Иван Кормушев и се настанява в хотела в Карлово. След няколко часа пристига и отборът на „Левски-Спартак”. Оказва се, че за „сините” са запазени стаи в същия хотел. Налага се „Чепинец” да се настани в хотел в съседния гр. Сопот. В деня на мача в 11 часа двата отбора се събират пред паметника на Васил Левски в Карлово. Капитаните на отборите Кирил Ивков и Никола Кьосов поднасят венец. Обстановката в отбора на „Чепинец” е спокойна. Треньорското ръководство прави разбор и поставя конкретни тактически задачи на целия състав и всеки един състезател.                 

Стадиона в Карлово побира около 15000 зрители. Кореспондента на в.”Септемврийско знаме” - Пазарджик Стоян Шегунов е записал в своя материал за мача, че са присъствали 20000 зрители. Сигурно поне 7-8 хиляди бяхме от Велинград и района. Със специален извънреден влак от София  пристигнаха около 5000 фенове на „Левски”. Запазени са снимки преди срещата, от които се виждат монтираните камери на БНТ на козирката на стадиона. Мачът не се предава директно, но има съхранени кадри от него. На снимките се виждат препълнените трибуни и качилите се по околните дървета запалянковци. Мачът преминава при отличен ред и без произшествия. Кореспондент на в.”Народен спорт” за този мач е  Ангел Ангелов. Заглавието на неговата публикация е: „5:3, кои бяха майсторите ?...” Тя е запазена и я предаваме автентично! 

„Чепинец” - "Левски - Спартак" 5:3 /1:1/

„ЧЕПИНЕЦ”: Тодор Филипов, Красимир Караасенов, Антон Мицев, Илия Попов /93-Любомир Филипов/, Никола Кьосов /капитан/, Димитър Муртин /67- Красимир Симеонов/, Орлин Кадьов, Митко Ваклинов, Спас Иванов, Николай Сестримски, Любомир Филипов.
   
„ЛЕВСКИ-СПАРТАК”: Стефан Стайков, Пламен Николов, Иван Тишански, Стефан Аладжов, Кирил Ивков, Николай Грънчаров, Войн Войнов /64- Христо Присадников/, Йордан Йорданов, Стефан Павлов /77- Димитър Енчев/, Емил Спасов.
     
ГОЛМАЙСТОРИ: 0:1 – Тишански /16/, 1:1 – Сестримски /87/. След изпълнението на дузпите: 2:1 – Ваклинов, 3:1 – Кадьов, 3:2 – Спасов, 4:2 – Л. Филипов, 4:3 – Тишански, 5:3 – Сп. Иванов.
    
Съдия – Ст. Попов. Стадион „Торпедо” - 20000 зрители.

КАРЛОВО. Футболистите нямаше от какво да се оплакват – хубаво /почти пролетно/ време, отличен терен, ентусиазирана публика, безупречна организация – идеална обстановка за игра! От нея се възползваха само велинградчани.. Те започнаха вдъхновено /без уплаха от името на съперника/,  а в развоя на мача изпъкнаха с разумно прегрупиране от защита в нападение и само поради смущения може би пропуснаха изгодни положения за гол /Ваклинов, Кадьов, Благов, Иванов, Сестримски/, водиха с непримиримост, но чисто двубоите, движеха се добре /всеки търсеше удобно свободно пространство/ по цялата част на терена, със стремеж да се поправи навреме допуснатата от съотборника грешка, с разнообразна стрелба. 

Шампионът, който трябваше да защитава и лаврите си на носител на купата, поднесе един от най-слабите си мачове. Започна самонадеяно, а рано падналия гол /в 16-а мин. Тишански пое топката в центъра, напредна и изненадващо от 25-30 метра стреля в горния ляв ъгъл/, подсили още повече  това настроение. В следващите ходове пролича и бездушието и безотговорността, а в края на мача и особенно в продълженията, и физически недостиг на сили. Нито един не се нагъби да въведе ред, да сътвори нещо смислено, у никого не пролича майсторство и опит. Спасов, Йорданов, Грънчаров, Аладжов, Войнов, Тодоров, Павлов – в повечето случаи бяха пасивни наблюдатели, всеки играеше сам за себе си /при това и неточно/. Когато в края на мача дойде и изравняването /в 87-а минута Стайков не реагира както трябва и промъкналият се Сестримски го прехвърли/, вече и психологическото предимство бе на страната на „Чепинец”. То най-силно пролича в продълженията и при изпълнението на дузпите: най-напред Енчев улучи дясната греда, след това Тодор Филипов спаси удара на Войнов, докато стрелците на Велинград не сгрешиха до 5:3…    

Присъстващите на мача си спомнят, как на два пъти в продълженията Стефан Аладжов избива топката от голлинията след удари на Сестримски и Благов.

След мачът отборът на „Левски-Спартак” се прибра бързо в съблекалните. Футболистите на „Чепинец” останаха на терена и заслужиха приветствията и похвалите на своите фенове. Треньорите Чолев и Илинов бяха носени на ръце. Има запазени снимки за хода на мача и еуфорията след победата. Те ще останат в историята на „Чепинец” за вечни времена. Стотиците автомобили и рейсове със запалени фарове и развети знамена пропътуваха 130-те километра до Велинград. За радост и по пътя не се допуснаха произшествия. Централния площад  се изпълни с коли и хора, които изчакаха автобуса с  победителите, за да ги поздравят. Тази вечер за Велинград и неговите жители е една от най-паметните и запомнящите се. Целият град празнува този невероятен успех на „Чепинец”.

Полуфиналът за КСА с ЦСКА е насрочен за 10 май 1978 година. Правилата предвиждат мачът да се играе на неутрален терен. След като не се стига до споразумение срещата да се играе в Пловдив или Ихтиман,  БФС   определя  мачът  да се състои на ст. „Васил Левски”.

На 6 май „Чепинец” играе домакински мач срещу „Розова долина”-Казанлък. Треньор на гостите е националът Иван Зафиров. Гостите са на третото място в класирането. Съдия на срещата е Иван Иванов от София. Първото полувреме завършва 2:0 за домакините. Голмайстори са Любомир Филипов и Спас Иванов. През второто полувреме мачът се изостря.  Треньорите на „Чепинец” опитват чрез смени да запазят резултата, но не успяват. Срещата завършва 2:2. След мачът отборът веднага  е настанен на лагер в почивен дом „Хидрострой”. Обстановката е напрегната.  Загубена е една точка, играта не върви. Появяват се конфликти вътре в отбора.

На 7 май домакина на стадиона Димитър Янкулов /Медката/ установява, че гредите на двете врати са отрязани. На забития с кабър лист има надпис: „Днес гредите, утре главите”. Още на същия ден са монтирани нови врати. Отборът е събран на разбор.

След него заседава и ръководството на секция „Футбол” към ДФС ”Чепинец”. В него са Димитър Малев – председател, Никола Зиврипанов, Димитър Пеев и Христо Гешев. На заседанието присъства и председателя на дружеството Златан Китов. Решават да освободят старши треньора Борис Чолев. Подготовката се води от Христо Илинов – помощник треньор. Спешно след среща с ръководството на „Ботев” (Пловдив) са извикани като консултанти за предстоящия полуфинал с ЦСКА Иван Глухчев и Виден Апостолов. Глухчев е бивш играч на „Чепинец”, а Апостолов е един от стълбовете на „Ботев”. Те се включват в подготовката на отбора. Това до известна степен сваля напрежението. Отборът заминава за София.

Водач е председателят на дружеството Златан Китов. Отборът тренира на ст. ”Васил Левски” в часа на мача. Поднесен е венец на Паметника на Съветската армия. Всичко това повдига самочувствието  на състезателите. Двамата консултанти  без много шум разговарят индивидуално със всеки състезател. Присъстват на тренировките, водени от Христо Илинов.

В отборът е и привлечения вратар Тодор Арсов. Той е родом от Самоков и е кадър на местния „Рилски спортист”. Като войник е взет в ЦСКА, където е картотекиран за първенството през сезон 1976/77 година. Поради голямата конкуренция за вратарския пост е изпратен да играе в „Чепинец”. На 10 май  още от обяд, стотици коли и автобуси се отправят към София. Запалянковците от Велинград усещат, че техният отбор отново  се готви  за паметна битка.

Както и за срещата в Карлово и тук дословно ще напишем кореспонденцията за тази среща на Андрей Кожухаров във в.”Народен спорт”, която е със заглавие: „ЧЕПИНЕЦ” ТРУДНО СЕ ПРЕДАДЕ”.

ЦСКА „Септемврийско знаме” – „Чепинец”  5:4 /1:1/

Ст.”Васил Левски” - 25000 зрители.
Време: прохладно, терен - добър за игра.
Голмайстори : Б. Колев /115-а от дузпа/ за домакините и Орлин Кадьов / 120-а/ за гостите.
От дузпи: Б. Колев, Христов, Йончев и Денев за домакините и О. Кадьов, Л. Филипов и Сп. Иванов за гостите.
Главен съдия: Йордан Жежов.  

... И английските букмейкъри не биха могли да предвидят, че след 120 минути игра „армейците” ще завършат наравно с велинградчани. Някои не случайно нарекоха отборът на гостите „разобличител”. Единайсеторката на „Чепинец” елиминира последователно „Ботев” – Ихтиман, „Етър” – Велико Търново, „Сливен” и „Левски-Спартак”, а бе близо до успех и срещу най-големия кандидат за шампионската титла. 
„Армейците” се надпреварваха да грешат. Д. Димитров на два пъти имаше възможност да порази целта, но ударите бяха неточни. В същото време гостите много добре организираха защита си. Тя хладнокръвно се справи с всички набези на домакините. Нещо повече: представителите на „Чепинец” в по-голямата част от мача играха като равен с равен и това личи най-вече от резултата след 120 минути игра – 1:1. Ако вратарят Арсов, който може да бъде посочен за герой на мача, не беше се нагърбил да изпълни последната дузпа, финалът на двубоя можеше да бъде друг. Все пак рутината си каза думата и „армейците” получиха правото на последен двубой!
  
ЦСКА „СЕПТЕМВРИЙСКО ЗНАМЕ”: Манолков, Средков, Г.Димитров /капитан/, Василев, Б. Колев, Методиев, Тинчев /Йончев/, Мирчев, Джевизов /Христов/, Денев, Д. Димитров.

„ЧЕПИНЕЦ”: Арсов, Илиев, Мицев, Караасенов, Кьосов /капитан/, Муртин, Сестримски /Юл. Кадьов/, Филипов, Ваклинов, Иванов, Орлин Кадьов.  
     
Отборът на ЦСКА се ръководи от Манол Манолов, а „Чепинец” от триото Глухчев, Апостолов, Илинов. Спомените от този мач са много.

Централен нападател на ЦСКА в срещатата е Спас Джевизов. Ръстов състезател и голмайстор на отбора. Включван и в националният отбор на България. Персонална задача да го пази получава Никола Кьосов. Капитанът на „Чепинец” го преследва по целия терен. Джевизов не се представя убедително. В хода на мача получава контузия и е сменен.

Другата звезда на ЦСКА е националът Георги Денев. Негови пазачи са Димитър Муртин и Любомир Филипов. Все пак след негово нахлуване в наказателното поле и съмнения за симулация, съдията Жежов отсъжда дузпа, която Божил Колев вкарва в 115-а минута за 1:0 за ЦСКА.

След гола „Чепинец” се втурва в атаки. В последната 120-а минута е отсъден пряк свободен удар на линията на наказателното поле. Домакините правят стена от 6 души. Зад топката застава Орлин Кадьов, който директно вкарва изравнителния гол за 1:1.     

Още преди мачът треньорите правят списък и говорят поотделно с тези, които бият дузпите в Карлово. Явно те са очаквали, че и тук може би ще се стигне до дузпи. Срещата завършва и  предстои изпълнението на наказателни удари. В списъка на „Чепинец” се прави промяна, като вместо замененият Н. Сестримски, като пети изпълнител се записва вратаря Тодор Арсов. Този път щастието му изневерява и той пропуска...

Представянето на „Чепинец” в турнира за купата на Съветската армия през 1977/78 година е най-големият успех за отбора в досегашната му история.  
     
Благодарим Ви момчета и ръководители на отбора, постигнал тези невероятни успехи!
     

* Използваният откъс е взет от книгата „85 години организиран футбол в Чепинско” с автори Никола Делиев, Филип Устабашиев и Георги Дишлянов.

Екипът на VELSPORT24.com използва случая да поздрави всички живи участници в незабравимата битка срещу „Левски-Спартак” в Карлово. Изказваме дълбок поклон пред всички онези, които загубихме през годините, но техните имена и принос за славата на „Чепинец” няма да бъдат забравени и ще останат завинаги в нашите сърца!!!

Още по темата:

"Кой предаде Левски? Чепинец!" (материал на Георги Банов, в. "24 часа")

"Чепинец" е в историята със скалпа на "Левски" (материал на Иво Тасев, topsport.bg)

 
Следете ни в:

ЮЗ Трета лига - XXIV кръг

15 март 2025 г. (събота) - 15:00 ч.

КРОборище (Пан)0:0Балкан (Бот)
КРПирин (Разлог)2:1ЦСКА III (Сф)
КРБотев (Ихтиман)0:1Рилски спортист
КРВихрен (Санд)0:0Левски II (Сф)
КРСливнишки герой0:1Септември (Сим)
КРПирин (ГД)1:0Септември II (Сф)
КРФК Кюстендил2:0Витоша (Бистрица)
КРГранит (Владая)1:1ЦСКА 1948 III (Сф)
 Славия II (Сф)-почива

16 март 2025 г. (неделя) - 15:00 ч.

КРБанско тийм0:0Пирин II (Блгр)

"А" ОГ - Пазарджик, гр. 1 - I кръг

 22 март 2025 г. (събота) - 15:00 ч.

ВПЧепинец (Вел)3:3Брацигово
КРФК Лесичово5:1Величково
КРБалкан (Варврара)4:0Сарая

23 март 2025 г. (неделя) - 15:00 ч.

15:00Чико-Бунара (Бяга)-:-Левски (Пат)
15:00Оборище II (Пан)-:-Хебър II (Пз)

Efbet лига - резултати и статистика

Обл. п-во за деца U15 - X кръг

16 март 2025 г. (неделя) - 10:30 ч.

КРБрацигово0:4Чепинец (Вел)

Класиране - ЮЗ Трета лига

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Вихрен (Сандански)23+3054
 2 ФК Кюстендил23+3250
3Оборище (Панагюрище)23+1541
4Банско тийм23+1341
 5 Рилски спортист (Самоков)22+1439
6Пирин (Разлог)22+1736
7Балкан (Ботевград)23 033
8
Левски II (София)23-732
9Пирин (Гоце Делчев)23-732
10
Септември II (София)23-231
11Ботев (Ихтиман)23-430
 12 Септември (Симитли)23-729
 13 Витоша (Бистрица)23-129
14Сливнишки герой (Сливница)22+427
 15 ЦСКА III (София)23-526
16Славия II (София)22-1423
17Пирин II (Благоевград)23-2218
18ЦСКА 1948 III (София)22-1315
19Гранит (Владая)23-4312
  

Класиране - "А" ОГ - Пз, гр. 1

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Балкан (Варвара)18+7147
 2 Брацигово18+5445
3Левски (Паталеница)18+2538
4Оборище II (Панагюрище)18+1032
 5 Величково18-323
6Локомотив (Септември)18-1223
7Левски (Ракитово)18-4315
8
Лозен18-2813
9
Тракия (Мирянци)18-2912
10Тракиец (Главиница)18-456
  

Класиране - "А" РГ - Пз, гр. 2

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Чико-Бунара (Бяга)18+3546
 2 ФК Лесичово18+4944
3Хебър II (Пазарджик)18+4041
4Чепинец (Велинград)18+2027
 5 Сарая18-525
6Марица (Белово)18+822
7ФК Драгиново18-921
8
Спартак (Калугерово)18-2418
9
Вихър (Ветрен)18-4510
10
Звезда (Семчиново)18-694

Кой е тук?

В момента има 162 посетителя в сайта

Приятели

. .
.