Купа „Велинград – Белмекен – Сивен“ събра 119 участници ПДФ Печат Е-мейл
Събота, 18 Август 2018 16:49
Състезатели от България, Русия и Казахстан премериха сили по трасето Юндола - Белмекен

119 участници се включиха в 22-то издание на лятното състезание за купа „Велинград – Белмекен - Сивен“. Атрактивната надпревара с ролкови ски се проведе по традиция по 19-километровото трасе от Юндола до Белмекен. Общо 107 от стартиралите завършиха състезанието.

Победител при мъжете стана руският ски-бегач Андрей Феллер. Състезателят на Татарстан преодоля разстоянието от 19 км за 52:44.3 мин. Рекордът на трасето пък държи друг руснак – Андрей Ларков, който през 2017 г. взе дистанцията за 51:11.17 мин.

Втори при мъжете се нареди Валерий Гонтар с изоставане от победителя от 8.9 сек. Бронзовото отличие грабна Артьом Николаев, финиширал на 23.4 сек. от първенеца Феллер. Медалистите при мъжете бяха от отбора на Татарстан.

Общо 13 мъже и 23 младежи (до 23 и до 20 г.) стартираха от центъра на Юндола на дистанция от 19 км.

Велинградчанката Лидия Нанова (вдясно) завоюва бронзов медал в състезанието (ФОТО: Цвета СПАСОВА)

Надпреварата на 19 км при 20-годишните бе спечелена от Андрей Кузнецов от Русия. Представителят на „сборная“ записа време 55:15.2 мин.При 23-годишните шампион на 19 км стана Олжас Климин. Талантът на Казахстан спря изчислителната система на 52:41.8 мин, което бе по-добър резултат от този на победителя при мъжете Феллер.

На 9 км при жените най-бърза бе Анна Шевченко от Казахстан с време 28:29.1 мин. На същата дистанция при девойките до 23 г. пък спечели сънародничката и Валерия Тюленева – 28:01.6 мин. Във възрастовата група до 20 г. първа стана Гюлсина Кадирова. Казахстанката премина трасето за 29:13.7 мин.

При юношите до 18 г. златото на 9 км завоюва Владимир Рубрин (Русия) с резултат 24:47.1 мин.

При девойките до 18 г. надпреварата на 5 км спечели рускинята Алена Баранова. Бронзовото отличие в тази възраст завоюва състезателката на СК „Атлас“ – Велинград, Лидия Нанова. На седмото място пък се нареди другата велинградска участничка Александра Влахова.

При юношите до 16 г. най-бърз по 5-километровото трасе бе Кристиян Божилов от Паничище. Пети финишира Даниел Бошнаков от Атлас – Велинград.

При момчетата до 14 г. първенец стана Лъчезар Божилов от отбора на Паничище.

При девойките до 16 г. първа завърши Златина Шокова от Рожен-Чепеларе 2016.

При 14-годишните най-високото място на почетната стълбичка заслужи Василена Пехливанска от Паничище.
На 1 км при 12-годишните с първото място се поздравиха Георги Джоргов от Паничище и Елена Христева от Тритон Екстрийм.

В битката при ветераните на 5 км надделя Кирил Пиперевски от Узана 2007.

Най-малките участници в състезанието с ролкови ски бяха родените през 2009 г. Максим Шушков от Паничище и Елена Чакърова от Рожен Чепеларе 2016.

Организатори на 22-то издание на купа „Велинград - Белмекен - Сивен” бяха Община Велинград, българската компания за спортни облекла СИВЕН, БФСки, НСБ "Белмекен", Спортен клуб „Биатлон и ски бягане – Славия 1913“ и фирма Белмекен Мастърс ООД.

Спортната проява протече при перфектна организация. За нормалното провеждане на надпреварата пълно съдействие оказаха екипите на РУП – Велинград, РУП – Разлог и МБАЛ  - Велинград.