СКОНТО ООД

altech.bg%20
11 факта за България на Параолимпиадите ПДФ Печат Е-мейл
Вторник, 11 Февруари 2014 18:14

 
Българската параолимпийска делегация по време на церемонията по откриването на Зимните параолимпийски игри във Ванкувър (Канада) през 2010 г. Знаменосец на нашата страна бе Александър Стоянов (Фото: www.paralympic.org)

"Балканската страна ще чества своята двадесета година от първото си участие в Параолимпийските зимни игри в Сочи", написа при представянето на България официалната страница на Параолимпийското движение - paralympic.org. Екипът на velsport24.com публикува пълният текст, в който се разкриват 11 факта за България на Параолимпийските игри. Материалът, посветен на нашата страна бе публикуван на 7 февруари 2014 г.

• България направи своя дебют на Параолимпийските зимни игри през 1994 г. и е участвала във всяко тяхно издание до момента.

• България все още няма спечелен медал на Параолимпийските зимни игри.

• България е участвала в състезания по ски бягане на всички Зимни Параолимпийски игри от дебюта си през 1994 г. Единственият друг спорт, където е имала участие е в стартовете по биатлон през 2006 година.

• 11-то място Йоанна Ерменкова в женския спринт на 1 км ски бягане (класически стил), за хора с увредено зрение на Параолимпиадата през 2010 г. във Ванкувър (Канада) е най-добрият резултат на България.

• През 2006 г. на Параолимпийските зимни игри в Торино Иван Иванов е участвал в двата спорта – ски бягане и биатлон.

• На последните две Параолимпийски зимни игри (2006 и 2010 г.), всички шест спортисти от България участваха в състезанията за участници с увредено зрение.

• Александър Стоянов се състезава в ски бягането на Параолимпийските зимни игри във Ванкувър през 2010 г. и на дълъг скок T13 на Световното първенство по лека атлетика (IPC) в Лион през 2013.

• България е спечелила общо 14 медала на параолимпийските игри - 4 златни, 7 сребърни и 3 бронзови. 13 от тях са завоювани в леката атлетика и един в плуването. През 1996 г.  при жените Полина Джурова печели сребърен медал на 100 м гръб S6.

• Георги Сакелов е най-успешния спортист на България със спечелените общо 5 медала, от които 3 са златни. Той печели отличията в дисциплините хвърляне на диск и гюле през 1988, 1992 и 1996 година.

• България спечели три медала от Летните параолимпийски игри в Лондон през 2012 г., като всички са в леката атлетика.

• Стела Енева взе два сребърни от тези три медала през 2012 г. С общо трите сребърни медала, които е спечелила в кариерата си, Стела е най-награждаваната жена в параолимпийските игри за България.

Филип УСТАБАШИЕВ

 
Следете ни в:

ЮЗ Трета лига - VII кръг

19 септември 2020 г. (събота) - 17:00 ч.

КРБотев (Ихтиман)1:2Оборище (Пан)
КРВелбъжд (Кн)0:0Чавдар (Етрополе)
КРВихрен (Санд)2:0Банско
КРСливнишки герой1:0Левски (Чепинци)
КРНадежда (Добр)2:4Пирин (ГД)
КРБеласица (Пч)2:2Марек (Дупница)
КРБалкан (Бот)0:1Гранит (Владая)
КРПерун (Кресна)0:0Рилски спортист
КРПирин (Разлог)0:3ФК Кюстендил

"А" РГ Пз - V кръг

19 септември 2020 г. (събота) - 15:00 ч.

КРБалкан (Варвара)2:1Брацигово        

19 септември 2020 г. (събота) - 17:00 ч.

КРЧепинец (Вел)5:1Спартак (Кал)
СЛ  Чико-Бунара (Бяга)3:0Вихър (Ветрен)
КРРодопи (Коз)1:1Марица (Белово)
КРТракиец (Глав)3:2Левски (Ракитово)
КРОборище II (Пан)3:1Лозен
КРЛевски (Пат)7:1Локомотив (Септ)
КРСарая1:0Тракия (Пз)
 Величково
-почива
mallbg.com%20

Класиране - ЮЗ Трета лига

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Вихрен (Сандански)6+916
2Беласица (Петрич)6+716
3ФК Кюстендил6+1213
4Марек (Дупница)6+10 13
5Чавдар (Етрополе)6+511
6Ботев (Ихтиман)6+411
7Балкан (Ботевград)6+411
8
Оборище (Панагюрище)6+310
9
Надежда (Доброславци)6-19
10
Гранит (Владая)6-58
11Пирин (Разлог)6-37
12Рилски спортист (Самоков)6-47
13Сливнишки герой (Сливница)6 07
14Пирин (Гоце Делчев)6-24
 15  Велбъжд (Кюстендил)6-123
16
Левски (Чепинци)6-103
17Перун (Кресна)6-83
18Банско6-90
  
shopsector.com%20

ЮЗ Трета лига - VIII кръг

26 септември 2020 г. (събота) - 17:00 ч.

17:00Оборище (Пан)-:-Пирин (Разлог)
17:00Чавдар (Етрополе)-:-Перун (Кресна)
17:00Марек (Дупница)-:-Рилски спортист
17:00Беласица (Пч)-:-Ботев (Ихтиман)
17:00ФК Кюстендил-:-Сливнишки герой
17:00Левски (Чепинци)-:-Балкан (Бот)
17:00Гранит (Владая)-:-Вихрен (Санд)
17:00Пирин (ГД)-:-Велбъжд (Кн)
17:00Банско-:-Надежда (Добр)

Класиране - "А" РГ - Пз

 Отбор

М

Г.Р.Т
1Балкан (Варвара)4+1212
 Чико-Бунара (Бяга)4+1212
3Левски (Паталеница)4+1012
 4 Чепинец (Велинград)4+810
5Брацигово3+159
6Марица (Белово)4+37
7Величково4+17
 8 Родопи (Козарско)3+24
9Тракия (Пазарджик)3-14
10
Оборище II (Панагюрище)4-64
11Тракиец (Главиница)4+43
 12 Вихър (Ветрен)4-43
13Спартак (Калугерово)4-83
14Локомотив (Септември)4-53
15Левски (Ракитово)4-90
16Лозен4-150
17Сарая2-190
 

Подробно класиране

"А" РГ Пз - VI кръг

22 септември 2020 г. (вторник) - 17:00 ч.

17:00Локомотив (Септ)-:-Чепинец (Вел)
17:00Лозен-:-Чико-Бунара (Бяга) 
17:00Балкан (Варвара)-:-Левски (Пат)
17:00Величково-:-Сарая
17:00 Левски (Ракитово)-:-Родопи (Коз)
17:00 Брацигово-:-Тракия (Пз)
17:00Спартак (Кал)-:-Оборище II (Пан)
17:00Вихър (Ветрен)-:-Тракиец (Глав)
 Марица (Белово)-почива

Кой е тук?

В момента има 68 посетителя в сайта

Приятели

. .
.