VS24 архив: По следите на изгубеното велинградско дерби ПДФ Печат Е-мейл
Петък, 15 Ноември 2013 10:19
Последното велинградско дерби при юношите, между Атлетик (в бели екипи) и Чепинец (в синьо-черно), играно на 20 март 2005 година

Датата 16 ноември 2013 година ще се окаже преломна в историята на велинградския футбол. След повече от 8-годишна пауза, на градския стадион в курортния град отново ще има сблъсък между два отбора от Велинград. Съперници от 11:30 часа ще бъдат юношеските тимове на ФК ПГГС „Христо Ботев” и ФК Чепинец. Двубоят е от заключителния IX есенен кръг на областното първенство.

Подобно събитие в детско-юношеския футбол не се е случвало от далечната вече 2005 година, когато съществуваше школата на ФК Атлетик (Велинград).

На 9 октомври същата година се играе детската среща между Атлетик и Чепинец. Двубоят е проведен на култовото игрище „Кална баня” и е спечелен с 4:2 от символичните гости от Чепинец. „Атлетиците” повеждат с 2:0 с попадения на Димитър Радичев в 7-та и 25-та минута, но Чепинец обръща дербито с 4 гола. В 30-та минута се разписва Евгени Шолев и почивката приключва при резултат 2:1 в полза на Атлетик. След подновяването на играта Михаил Карамихайлов бележи за 2:2 в 53-та мин. Развръзката в двубоя идва в заключителните минути на срещата. В 67-та Евгени Шолев вкарва своя втори гол, а крайното 2:4 оформя Александър Стаматов в продължението на срещата.

Момент от последната среща, в която съперници са два велинградски клуба, проведена на 9 октомври 2005 г.

Последното юношеско дерби се провежда на 20 март 2005 г. Домакинството се пада на Атлетик, който губи с 0:3 от Чепинец, воден от Никола Димитров. Попаденията са дело на Димитър Делиев в 29-та, Али Дурлев в 76-та и Илия Трионджиев в 79-та минута. Преди дербито при юношите младша възраст, противница са детските отбори на двата велинградски клуба. Чепинец печели „гостуването” си на Атлетик отново с резултат 3:0. Точни за селекцията на Николай Гълев са Александър Стаматов на два пъти (10-та, 60-та минута) и Евгени Шолев (43-та). Старши треньор и на двете формации на Атлетик е Васил Овчаров.

Детският мач между Атлетик (в жълти екипи) и Чепинец (в синьо-черно), завършил при резултат 0:3

Арена на битките за двете дербита през пролетта на сезон 2004/2005 г. отново е игрище „Кална баня”. Мачовете се ръководят от велинградска съдийска тройка, предвождана от Георги Белев. Делегатското назначение пък изпълнява бившия рефер – Пламен Керин от Велинград.

Съботното дерби между символичните домакини от ПГГС „Христо Ботев” и Чепинец, ще ръководи Мариян Дойчев от Пазарджик.